Telefon: 0 554 406 95 16

Kaynakçı/Kaynak operatörü Belgelendirme

  • Anasayfa
  • Kaynakçı/Kaynak operatörü Belgelendirme

KAYNAKÇI / KAYNAK OPERATÖRÜ BELGELENDİRME HİZMETİ

Genel Bilgiler

Eksen Belgelendirme Teknik Hizmetler Ltd. Şti.’nin Personel Belgelendirmesi kapsamında hizmet almak isteyen siz değerli müşterilerimiz için açıklayıcı bilgiler aşağıdaki gibidir;
Eksen Belgelendirme’de personel belgelendirme süreçlerinin işleyişi KAYNAKÇI / KAYNAK OPERATÖRÜ BELGELENDİRME SÜRECİ İŞ AKIŞ ŞEMASI’nda ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.
Belgelendirme Programına başvurmak isteyen kaynakçı / kaynak operatörü adayları web sitemizde yer alan F-SC-004 R01 Kaynakçı Başvuru Formu’nun 1.Bölüm’lerini doldurarak, Eksen Belgelendirme Personel Belgelendirme Bölümü’ne elden veya kargo yolu ile ya da taranmış olarak imzalı halini info@eksenlab.com adresine mail atmak kaydı ile iletebilirler.

KAYNAKÇI / KAYNAK OPERATÖRÜ BELGELENDİRME yaptığımız kapsamlar aşağıda yer almaktadır:

Standard/Belgelendirmeye Esas Alınan Doküman Açıklama
API 1104: 2021 Boru Hattı Kaynakçıları
ASME Sec IX: 2021 Kazan ve Basınçlı Kap Kaynakçıları
AWS D1.1: 2020 Çelik Yapı Kaynakçıları
AWS D1.5: 2020 Köprü Kaynakçıları
TS EN ISO 9606-1: 2017 Ergitme Kaynağı - Çelikler
TS EN ISO 9606-2: 2007 Ergitme Kaynağı - Alüminyum ve Alüminyum Alaşımları
TS EN ISO 14732: 2014 Metallik Malzemelerin Tam Mekanize ve Otomatik Ergitme Kaynağı
2014/68/AB Basınçlı Ekipmanlar Yönetmeliği Ek 1, 3.1.2


Kaynak Yöntem Şartnamesi ve Kaynak Yöntem Doğrulama Hizmeti (WPS-WPQR)

Her türlü kaynaklı imalat mutlaka bir standarda göre yapılır. Uygulanacak kaynak yöntemi mutlaka ilgili standarda göre doğrulanmış olmalıdır. Kaynak yönteminin doğrulanması WPQR ile yapılır. Standarda göre hazırlanmış örnek numune imalat koşullarına uygun olarak sertifikalı bir kaynakçı tarafından kaynatılır. Hazırlanan numuneye standardın öngördüğü tahribatlı ve tahribatsız testler uygulanır. Testlerin sonuçlarının yeterli olması durumunda yöntem doğrulanmış olur.
Kaynak işlemi mutlaka bir şartname esas alınarak uygulanması gereken bir prosestir. Kaynağın tüm parametreleri önceden doğrulanmış bir yöntem testi (WPQR) referans alınarak belirlenmelidir. İmalatçı elinde bulunan WPQR’ların kapsam aralığına göre hazırladığı WPS (Kaynak şartnamesi) kaynak imalatını yapar.
EKSEN BELGELENDİRME olarak WPQR ve WPS hazırlanması konularında firmalara mühendislik hizmeti vermenin yanındaWPQR hazırlanması süresince gereken tüm tahribatlı ve tahribatsız testlerin gerçekleştirilmesi hizmetlerini sunuyoruz.
KAYNAKÇI KAYNAK OPERATÖRÜ BELGELENDİRME PROGRAMLARI talebe göre hazırlanmaktadır. Belgelendirme Süreci boyunca yapmak istediğiniz şikâyet ve itirazların tabi olacağı süreç ŞİKAYET VE İTİRAZLAR PROSESİ AKIŞ ŞEMASI’nda ve ŞİKAYET VE İTİRAZLAR PROSEDÜRÜ’nde anlatılmaktadır. Belgelendirme süreci bitiminde Eksen Belgelendirme Logosunun kullanımı için şartlar Eksen Belgelendirme LOGO VE MARKA KULLANIM PROSEDÜRÜ’nde tanımlanmıştır.
Yukarıda belirtilenler dışında bilmek istediklerinizi info@eksenlab.com adresine e-posta yoluyla sorabilir, ya da 554 406 95 16No’lu telefondan Eksen Belgelendirme Personel Belgelendirme Bölümü’ne ulaşabilirsiniz.